Licensed to Univ. at Buffalo Athletics HY-TEK's Meet Manager 1/11/2009 04:23 PM
                         UB vs. Binghamton - 1/11/2009                         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University at Buffalo-NI  'A'                          NT    3:59.02        
     1) Sorg, Rachel 21                 2) Marecki, Brynn                 
     3) Eckert, Sam 20                  4) Scharf, Catherine              
       21.87    52.97    30.89  1:07.37    26.43  1:08.72    43.00    49.96
  2 University at Buffalo-NI  'B'                          NT    4:00.62        
     1) Reilly, Caitlin 20              2) Schirmers, Alie                
     3) Palma, Sam 20                   4) Deren, Jordan                  
       22.16    52.39    31.74  1:08.05    26.76    59.07    25.79  1:01.11
  3 Binghamton University  'A'                             NT    4:07.44        
     1) Worthington, Lyndsi M 19        2) Gallo, Danielle M 19           
     3) Detlef, Brittany A 19           4) Ciccone, Amanda S 19           
       22.72    55.08    33.73  1:11.37    29.43  1:02.09    25.73    58.90
  4 Binghamton University  'B'                             NT    4:13.84        
     1) Harris, Kelly M 21              2) Brand, Allyce M 20             
     3) Brodfuehrer, Rita M 20          4) Ferrara, Taryn T 20            
       24.90    58.37    32.93  1:10.24    29.28  1:03.38    27.29  1:01.85
  5 Binghamton University  'C'                             NT    4:32.72        
     1) Kline, Jordyn                   2) Golden, Caitlin A 21           
     3) Sheridan, Nicole                4) Brown, Jodi R 21               
       24.28    58.27    37.37  1:21.53    31.15  1:08.60    27.28  1:04.32
  6 Binghamton University  'D'                             NT    4:53.00        
     1) Jennings, Heather R 21          2) Bardo, Jill E 19               
     3) Gomez, Stephanie H 20           4) Decker, Amanda M 21            
       24.97    59.35    43.44  2:05.06             37.27    28.06  1:11.32
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University at Buffalo-NI  'A'                          NT    3:28.53        
     1) Sangren, Jake                   2) Song, Kevin                    
     3) Schuster, Kevin                 4) Heine, Jared                   
       24.24    50.63    28.12  1:00.05    23.22    51.09    21.88    46.76
  2 Binghamton University  'A'                             NT    3:32.21        
       25.05    53.18    27.48    58.61    23.78    52.32    22.71    48.10
  3 University at Buffalo-NI  'B'                          NT    3:32.91        
     1) Tamchyna, Andrew                2) Matthews, Jordan               
     3) Berloth, Chris                  4) Gell, Sterling                 
       25.47    52.99    27.79  1:00.87    23.50    51.23    22.71    47.82
  4 Binghamton University  'B'                             NT    3:37.70        
     1) Kearney, Kevin M 19             2) Palumbo, Andrew S 21           
       26.47    55.37    27.50    59.50    25.00    54.95    22.66    47.88
 -- Binghamton University  'C'                             NT   X4:10.69        
       30.64  1:04.44    34.33  1:14.26    26.58    57.91    25.80    54.08
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dale, Kim                 20 Buffalo-NI                NT   10:38.82        
      30.32   32.22   32.46   32.39   32.39   32.31   32.01   32.21
      32.17   32.09   32.16   32.00   31.86   31.87   31.60   31.57
      31.66   31.94   32.18   31.41                                
  2 Ballard, Jessica          20 Buffalo-NI                NT   10:45.90        
      29.51   32.17   32.55   32.12   32.12   31.94   31.89   32.15
      32.00   31.94   32.04   32.04   32.14   32.24   32.42   32.53
      32.85   33.49   33.61   34.15                                
  3 Koopman, Alisa               Buffalo-NI                NT   10:48.48        
      29.96   32.41   32.56   32.28   32.48   32.37   32.41   32.18
      32.39   32.35   32.03   32.24   32.70   32.70   33.16   32.79
      32.92   33.09   33.16   32.30                                
  4 Anderson, Kelsey S        19 BING                      NT   11:06.45        
      30.45   32.71   33.35   33.45   33.32   33.80   33.41   33.74
      33.86   33.87   33.68   33.87   33.78   33.79   33.51   33.53
      33.19   33.30   33.37   32.47                                
  5 Rakoczy, Margaret J       18 BING                      NT   11:08.05        
      31.18   33.17   33.27   33.56   33.74   33.93   34.07   34.03
      34.05   34.10   34.13   33.90   33.84   33.59   33.74   33.38
      33.24   32.62   32.86   31.65                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vander Zalm, Connor          Buffalo-NI                NT    9:46.58        
      26.57   28.59   28.99   29.24   29.40   29.15   29.45   29.33
      29.34   29.66   29.61   29.64   29.22   29.40   29.40   29.62
      29.92   30.07   29.97   30.01                                
  2 Slesnick, Nolan D         19 BING                      NT    9:56.61        
      27.51   29.43   29.33   29.55   29.59   29.53   29.28   29.71
      29.92   29.77   29.62   29.82   30.28   30.40   30.24   30.36
      29.84   30.74   31.22   30.47                                
  3 Feeley, Dan R             18 BING                      NT   10:19.71        
      27.21   30.17   30.64   31.17   31.24   31.01   31.17   31.00
      31.07   31.24   31.64   31.53   31.60   31.56   30.99   31.34
      31.41   31.43   31.50   30.79                                
  4 Courtemanche, Cole J      20 BING                      NT   10:23.53        
      27.28   29.49   30.23   30.55   30.86   30.98   30.96   31.14
      31.24   31.06   31.54   31.68   31.83   32.23   31.77   32.41
      32.21   32.34   32.29   31.44                                
  5 Polhill, Drew                Buffalo-NI                NT   10:41.27        
      26.90   29.91   30.25   30.61   31.24   31.35   31.58   31.72
      32.53   32.55   32.84   32.96   32.49   33.34   33.68   33.56
      33.81   33.69   33.47   32.79                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deren, Jordan                Buffalo-NI                NT    1:56.04        
      26.86   29.21   29.83   30.14                                
  2 Palma, Sam                20 Buffalo-NI                NT    1:59.17        
      28.08   30.38   30.11   30.60                                
  3 Chandler, Keri               Buffalo-NI                NT    1:59.27        
      27.83   29.54   30.68   31.22                                
  4 Jennings, Heather R       21 BING                      NT    2:04.48        
      28.32   30.87   32.48   32.81                                
  5 Kline, Jordyn                BING                      NT    2:07.82        
      28.99   31.34   33.45   34.04                                
  6 Gomez, Stephanie H        20 BING                      NT    2:10.65        
      30.04   33.05   33.95   33.61                                
 -- Bardo, Jill E             19 BING                      NT   X2:20.87        
      32.18   35.09   36.76   36.84                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heine, Jared                 Buffalo-NI                NT    1:44.37        
      23.95   26.15   27.08   27.19                                
  2 Chen, Jason               19 BING                      NT    1:45.02        
      24.56   27.24   27.07   26.15                                
  3 Proudfoot, Simon             Buffalo-NI                NT    1:47.34        
      24.74   26.85   27.60   28.15                                
  4 Lorenz, Sean C            21 BING                      NT    1:47.48        
      25.39   27.69   27.56   26.84                                
  5 Wilbert, Colin               Buffalo-NI                NT    1:49.33        
      25.32   27.86   28.05   28.10                                
  6 Popper, Michael L         21 BING                      NT    1:52.99        
      24.74   28.07   29.59   30.59                                
  7 Rusinak, Derek               BING                      NT   x1:56.77        
      26.39   29.14   30.59   30.65                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scharf, Catherine            Buffalo-NI                NT      24.96        
  2 Ciccone, Amanda S         19 BING                      NT      25.45        
  3 Sorg, Rachel              21 Buffalo-NI                NT      25.83        
  4 Reall, Amanda                Buffalo-NI                NT      25.93        
  5 Decker, Amanda M          21 BING                      NT      27.36        
  6 Golden, Caitlin A         21 BING                      NT      28.90        
  7 Gallo, Danielle M         19 BING                      NT     x29.08        
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Chad                 Buffalo-NI                NT      21.78        
  2 Dzieniszewski, Philip J   20 BING                      NT      21.79        
  3 Kuter, Andrew                Buffalo-NI                NT      21.80        
  4 Schuster, Kevin              Buffalo-NI                NT      21.99        
  5 Rogan, Joe L              22 BING                      NT      22.11        
  6 Gell, Sterling               Buffalo-NI                NT     x22.32        
  7 Wong, Mike                   BING                      NT      23.64        
  8 Weis, Matt A              18 BING                      NT     x23.69        
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reilly, Caitlin           20 Buffalo-NI                NT    2:14.69        
      28.93   32.94   40.11   32.71                                
  2 Reall, Amanda                Buffalo-NI                NT    2:16.32        
      29.81   35.10   40.48   30.93                                
  3 Alejandro, Tricia         19 BING                      NT    2:16.84        
      30.34   34.46   41.06   30.98                                
  4 Brand, Allyce M           20 BING                      NT    2:18.79        
      29.02   38.13   39.51   32.13                                
  4 Powalski, Laura           20 Buffalo-NI                NT    2:18.79        
      28.46   35.48   42.23   32.62                                
  6 Ferrara, Taryn T          20 BING                      NT    2:23.98        
      31.16   37.97   41.84   33.01                                
 -- Sheridan, Nicole             BING                      NT   X2:26.29        
      32.92   38.05   41.13   34.19                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varanda, Brenno R         22 BING                      NT    1:55.93        
      26.27   30.53   32.20   26.93                                
  2 Ruske, Zach                  Buffalo-NI                NT    1:56.05        
      26.38   28.90   34.50   26.27                                
  3 Sangren, Jake                Buffalo-NI                NT    1:59.62        
      25.75   29.89   34.57   29.41                                
  4 Slesnick, Nolan D         19 BING                      NT    2:03.41        
      27.86   32.38   35.19   27.98                                
  5 Matthews, Jordan             Buffalo-NI                NT    2:04.95        
      26.46   33.29   35.53   29.67                                
  6 Song, Kevin                  Buffalo-NI                NT   x2:05.41        
      28.41   34.29   33.46   29.25                                
  7 Kearney, Kevin M          19 BING                      NT    2:09.12        
      28.01   32.47   39.14   29.50                                
 
Event 11  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carpenter, Meili          19 Buffalo-NI                NT     310.96        
  2 Jeske, Ursula             20 Buffalo-NI                NT     242.77        
  3 Hassfurter, Katherine        BING                      NT     201.59        
  4 Esposito, Elizabeth          BING                      NT     197.17        
  5 Clark, Carly                 BING                      NT     185.10        
  6 Lucarelli, Stephanie         Buffalo-NI                NT     121.49        
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Sarabura, Simon              Buffalo-NI                NT         x         
 -- Patrican, Colin              Buffalo-NI                NT         x         
 -- Nolte, Bob                   BING                      NT         x         
 -- Graham, Ryan                 BING                      NT         x         
 -- Sutton, Clayton              Buffalo-NI                NT         x         
 -- McDowell, Mike               Buffalo-NI                NT         x         
 -- Matter, Jake                 Buffalo-NI                NT         x         
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schirmers, Alie              Buffalo-NI                NT    2:11.46        
      29.48   32.98   34.30   34.70                                
  2 Deren, Jordan                Buffalo-NI                NT    2:15.26        
      30.22   34.43   35.00   35.61                                
  3 Detlef, Brittany A        19 BING                      NT    2:17.81        
      31.48   35.10   36.01   35.22                                
  4 Brodfuehrer, Rita M       20 BING                      NT    2:19.83        
      31.36   35.13   36.35   36.99                                
  5 Gomez, Stephanie H        20 BING                      NT    2:28.03        
      32.22   37.47   39.20   39.14                                
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berloth, Chris               Buffalo-NI                NT    1:57.90        
      25.97   29.85   31.24   30.84                                
  2 Polhill, Drew                Buffalo-NI                NT    2:01.62        
      26.82   31.09   32.19   31.52                                
  3 McCort, Matt T            19 BING                      NT    2:02.86        
      26.53   31.02   32.24   33.07                                
  4 Rouhana, Ziyad I          20 BING                      NT    2:04.90        
      28.11   31.91   32.40   32.48                                
  5 Blatchford, John J        19 BING                      NT    2:07.32        
      28.61   32.69   33.99   32.03                                
  6 Rusinak, Derek               BING                      NT   x2:12.59        
      28.73   33.15   34.78   35.93                                
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Keri               Buffalo-NI                NT      55.43        
      26.80   28.63                                                
  2 Sorg, Rachel              21 Buffalo-NI                NT      56.16        
      26.99   29.17                                                
  3 Eckert, Sam               20 Buffalo-NI                NT      57.20        
      27.59   29.61                                                
  4 Brown, Jodi R             21 BING                      NT      57.35        
      27.78   29.57                                                
  5 Rakoczy, Margaret J       18 BING                      NT      57.90        
      28.33   29.57                                                
  6 Jennings, Heather R       21 BING                      NT      58.48        
      28.26   30.22                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Chad                 Buffalo-NI                NT      47.31        
      22.81   24.50                                                
  2 Chen, Jason               19 BING                      NT      47.50        
      23.14   24.36                                                
  3 Ruske, Zach                  Buffalo-NI                NT      48.98        
      23.71   25.27                                                
  4 Proudfoot, Simon             Buffalo-NI                NT      49.04        
      23.56   25.48                                                
  5 Perez-Rogers, Joe F       18 BING                      NT      49.06        
      23.21   25.85                                                
  6 Koralewski, Brian T       21 BING                      NT      50.16        
      24.07   26.09                                                
  7 Weis, Matt A              18 BING                      NT     x52.74        
      24.89   27.85                                                
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Worthington, Lyndsi M     19 BING                      NT    2:14.37        
      31.68   33.76   34.71   34.22                                
  2 Koopman, Alisa               Buffalo-NI                NT    2:14.97        
      32.49   34.04   34.55   33.89                                
  3 Powalski, Laura           20 Buffalo-NI                NT    2:18.54        
      32.00   34.62   36.05   35.87                                
  4 Dale, Kim                 20 Buffalo-NI                NT    2:18.69        
      33.50   34.91   35.38   34.90                                
  5 Kline, Jordyn                BING                      NT    2:19.39        
      32.87   34.72   35.86   35.94                                
  6 Harris, Kelly M           21 BING                      NT    2:21.14        
      33.37   35.37   36.03   36.37                                
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sangren, Jake                Buffalo-NI                NT    1:54.63        
      26.71   28.82   29.92   29.18                                
  2 Tamchyna, Andrew             Buffalo-NI                NT    1:54.80        
      26.76   29.17   29.73   29.14                                
  3 Kearney, Kevin M          19 BING                      NT    2:01.35        
      28.42   30.53   31.07   31.33                                
  4 Lorenz, Sean C            21 BING                      NT    2:02.78        
      28.71   31.05   31.92   31.10                                
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ballard, Jessica          20 Buffalo-NI                NT    5:15.52        
      28.92   32.17   32.27   32.01   31.93   31.81   31.64   31.59
      31.79   31.39                                                
  2 Reall, Amanda                Buffalo-NI                NT    5:17.62        
      30.27   32.06   32.28   32.29   31.98   31.98   32.01   31.99
      31.64   31.12                                                
  3 Alejandro, Tricia         19 BING                      NT    5:20.57        
      29.46   31.77   32.06   32.06   32.18   32.22   32.46   32.72
      33.19   32.45                                                
  4 Anderson, Kelsey S        19 BING                      NT    5:29.31        
      29.82   32.39   33.03   33.25   33.55   33.55   33.64   33.59
      33.69   32.80                                                
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vander Zalm, Connor          Buffalo-NI                NT    4:46.63        
      25.88   28.26   29.03   29.33   29.22   28.97   29.05   29.09
      29.15   28.65                                                
  2 Ruske, Zach                  Buffalo-NI                NT    4:50.81        
      26.73   28.23   28.81   29.30   29.69   29.96   30.53   30.31
      28.87   28.38                                                
  3 Slesnick, Nolan D         19 BING                      NT    4:51.72        
      27.19   29.44   30.47   30.43   30.32   30.02   29.44   29.33
      28.78   26.30                                                
  4 Berloth, Chris               Buffalo-NI                NT    4:52.06        
      26.46   29.74   30.50   30.02   30.68   28.52   29.50   31.00
      28.92   26.72                                                
  5 Courtemanche, Cole J      20 BING                      NT    5:01.55        
      27.40   29.64   30.17   30.37   30.50   30.43   30.67   31.13
      31.37   29.87                                                
  6 Feeley, Dan R             18 BING                      NT    5:02.64        
      27.02   30.14   30.62   31.20   30.85   30.95   31.51   30.41
      29.98   29.96                                                
  7 Rodrick, Pete                BING                      NT   x5:04.57        
      27.48   29.96   30.34   30.81   30.99   30.94   31.13   31.32
      31.20   30.40                                                
 
Event 22  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDowell, Mike               Buffalo-NI                NT     351.91        
  2 Graham, Ryan                 BING                      NT     288.08        
  3 Sutton, Clayton              Buffalo-NI                NT     257.33        
  4 Nolte, Bob                   BING                      NT     225.22        
  5 Sarabura, Simon              Buffalo-NI                NT     208.87        
  6 Matter, Jake                 Buffalo-NI                NT    x201.07        
  7 Patrican, Colin              Buffalo-NI                NT    x174.53        
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallo, Danielle M         19 BING                      NT    2:38.52        
      37.14   39.78   40.38   41.22                                
  2 Sheridan, Nicole             BING                      NT    2:42.13        
      36.85   41.16   42.25   41.87                                
  3 Harris, Kelly M           21 BING                      NT    2:43.39        
      38.03   41.33   41.74   42.29                                
 -- Schirmers, Alie              Buffalo-NI                NT   X2:32.66        
      34.03   38.97   40.20   39.46                                
 -- Dale, Kim                 20 Buffalo-NI                NT   X2:33.39        
      36.49   39.12   39.19   38.59                                
 -- Golden, Stacey R          18 BING                      NT   X2:58.04        
      39.64   44.69   46.33   47.38                                
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Varanda, Brenno R         22 BING                      NT    2:08.14        
      29.61   32.62   32.48   33.43                                
  2 Palumbo, Andrew S         21 BING                      NT    2:12.64        
      30.06   33.63   34.24   34.71                                
 -- Song, Kevin                  Buffalo-NI                NT   X2:10.60        
      30.08   33.14   33.35   34.03                                
 -- Vander Zalm, Connor          Buffalo-NI                NT   X2:13.40        
      29.91   33.49   34.64   35.36                                
 -- Matthews, Jordan             Buffalo-NI                NT   X2:17.31        
      30.37   35.03   35.61   36.30                                
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Binghamton University  'A'                             NT    1:43.22        
     1) Brand, Allyce M 20              2) Ferrara, Taryn T 20            
     3) Detlef, Brittany A 19           4) Ciccone, Amanda S 19           
       25.97    26.12    25.82    25.31                                    
  2 Binghamton University  'B'                             NT    1:47.57        
     1) Worthington, Lyndsi M 19        2) Brown, Jodi R 21               
     3) Alejandro, Tricia 19            4) Decker, Amanda M 21            
       27.57    25.97    26.88    27.15                                    
  3 Binghamton University  'C'                             NT    1:55.44        
     1) Brodfuehrer, Rita M 20          2) Rakoczy, Margaret J 18         
     3) Anderson, Kelsey S 19           4) Bardo, Jill E 19               
       29.12    26.87    28.34    31.11                                    
 -- University at Buffalo-NI  'A'                          NT   X1:41.44        
     1) Chandler, Keri                  2) Powalski, Laura 20             
     3) Reilly, Caitlin 20              4) Palma, Sam 20                  
       26.28    25.06    25.48    24.62                                    
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Binghamton University  'A'                             NT    1:26.36        
     1) Rogan, Joe L 22                 2) Dzieniszewski, Philip J 20     
     3) Chen, Jason 19                  4) Perez-Rogers, Joe F 18         
       22.48    21.10    21.53    21.25                                    
  2 Binghamton University  'B'                             NT    1:31.73        
     1) Lorenz, Sean C 21               2) Popper, Michael L 21           
     3) Koralewski, Brian T 21          4) Feeley, Dan R 18               
       23.03    22.88    22.64    23.18                                    
  3 Binghamton University  'C'                             NT    1:40.25        
     1) Rouhana, Ziyad I 20             2) Rodrick, Pete                  
     3) Rusinak, Derek                  4) Courtemanche, Cole J 20        
       25.05    25.43    24.59    25.18                                    
 -- University at Buffalo-NI  'A'                          NT   X1:25.76        
     1) Kuter, Andrew                   2) Schuster, Kevin                
     3) Heine, Jared                    4) Miller, Chad                   
       21.81    21.40    21.18    21.37                                    
 -- University at Buffalo-NI  'B'                          NT   X1:29.16        
     1) Tamchyna, Andrew                2) Proudfoot, Simon               
     3) Wilbert, Colin                  4) Gell, Sterling                 
       22.16    22.40    22.47    22.13                                    
 -- Binghamton University  'D'                             NT   X1:36.14        
     1) Blatchford, John J 19           2) Weis, Matt A 18                
     3) McCort, Matt T 19               4) Wong, Mike                     
       24.15    23.82    24.39    23.78